Flow, a dokładnie stan Flow, jest to specyficzny stan umysłu w którym uczymy się nawet 5x szybciej.
Ponieważ często w rozwoju osobistym spotykamy się z upraszczaniem pewnych pojęć potrzebujesz wiedzieć, że “wsadzanie wszystkiego do jednego worka” odbiera Ci możliwość świadomego zarządzania specyficznymi stanami, które możesz jasno rozróżnić. Dlatego w tym artykule skupimy się na tym czym dokładnie jest stan flow.
Ludzie różnie opisują stan Flow. Możesz się spotkać z takimi określeniami jak przepływ, stan przepływu czy bezwysiłkowa koncentracja – wszystkie one mówią o tym samym.
Aby lepiej poznać czym dokładnie jest Flow warto w pierwszej kolejności zrozumieć, czym ten stan świadomości nie jest.
Czym nie jest stan Flow?
- Stan Flow to NIE jest kreatywność, chociaż jest z nią sprzężone i może pomóc Ci ją podnieść!
- Flow NIE jest również motywacją, chociaż przebywanie w nim rzeczywiście buduje motywację wewnętrzną, dzięki czemu nie będziesz potrzebować motywacji z zewnątrz.
- Flow to NIE jest również wena, dobry nastrój ani sama przyjemność chociaż wszystkie te elementy towarzyszą procesowi przepływu.
Więc czym jest flow?
Flow jest to stan w którym osiągamy bezwysiłkową wydajność, dzięki silnemu zaangażowaniu w zadanie. Zatracamy wtedy poczucie czasu i odcinamy się od otoczenia a jednocześnie czujemy ekscytację i przyjemność z wyzwania.
„To uczucie kiedy żyjemy pełnią życia, zaangażowani w to co robimy, w harmonii z otoczeniem. Najłatwiej poczuć Flow kiedy śpiewamy, tańczymy, uprawiamy sport, rozwiązujemy trudny problem albo gramy w angażującą grę.”
Instytut Gallupa mówi, że ludzie w 60% doświadczają stanu flow kilka razu w tygodniu ale dzieje się to przypadkowo i nie wiemy jak go kontrolować.
Jakie korzyści mamy z przebywania w stanie Flow?
- Osiągamy dużo większą skuteczność działania
- Czerpiemy przy tym satysfakcję i przyjemność
- Zwiększamy swoją kreatywność – Między innymi dlatego, że w trakcie przebywania w stanie Flow nasz organizm wytwarza anandamit – neuroprzekaźnik który wywołuje uczucie błogości i ma pozytywny wpływ na organizm. Dzięki niemu mózg zaczyna produkować bardzo dużo rozwiązań.
- Lepiej kontrolujemy emocje – W stanie flow nie analizujemy i nie odnosimy działania do siebie. Dodatkowo obniżamy lęk, rośnie motywacja dzięki dopaminie, mamy satysfakcję dzięki serotoninie oraz wydzielają się endorfiny co korzystnie wpływa na zarządzanie emocjami.
- Uczymy się nawet 5x szybciej – Aby pozostawać w stanie flow musisz cały czas podnosić poprzeczkę. Jest to stan pomiędzy nudą a lękiem. Oznacza to, że czynności które dzisiaj pozwolą Ci wchodzić w stan Flow za jakiś czas mogą być dla Ciebie zbyt proste. Dzięki Flow kolejny krok na drodze do zdobywania nowej umiejętności budzi ekscytację a nie lęk.
Aby dokładniej zrozumieć Flow i świadomie wykorzystywać ten stan na co dzień potrzebujesz wiedzieć, że istnieją 2 systemy przetwarzania informacji, jawny oraz niejawny.
Więcej na ich temat w kontekście Flow dowiesz się w 13 minutowym nagraniu jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.
Jest to wybrany fragment warsztatu jaki poprowadził Kamil Dunowski dla naszej społeczności.
Proszę czekać ...
Proszę czekać ...
Proszę czekać ...
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.