414165

Co to jest Flow?

co to jest flow

Flow, a dokładnie stan Flow, jest to specyficzny stan umysłu w którym uczymy się nawet 5x szybciej.

Ponieważ często w rozwoju osobistym spotykamy się z upraszczaniem pewnych pojęć potrzebujesz wiedzieć, że “wsadzanie wszystkiego do jednego worka” odbiera Ci możliwość świadomego zarządzania specyficznymi stanami, które możesz jasno rozróżnić. Dlatego w tym artykule skupimy się na tym czym dokładnie jest stan flow.

Ludzie różnie opisują stan Flow. Możesz się spotkać z takimi określeniami jak przepływ, stan przepływu czy bezwysiłkowa koncentracja – wszystkie one mówią o tym samym.

Aby lepiej poznać czym dokładnie jest Flow warto w pierwszej kolejności zrozumieć, czym ten stan świadomości nie jest.

Czym nie jest stan Flow?

 • Stan Flow to NIE jest kreatywność, chociaż jest z nią sprzężone i może pomóc Ci ją podnieść!
 • Flow NIE jest również motywacją, chociaż przebywanie w nim rzeczywiście  buduje motywację wewnętrzną, dzięki czemu nie będziesz potrzebować motywacji z zewnątrz.
 • Flow to NIE jest również wena, dobry nastrój ani sama przyjemność chociaż wszystkie te elementy towarzyszą procesowi przepływu.

Więc czym jest flow?

Flow jest to stan w którym osiągamy bezwysiłkową wydajność, dzięki silnemu zaangażowaniu w zadanie. Zatracamy wtedy poczucie czasu i odcinamy się od otoczenia a jednocześnie czujemy ekscytację i przyjemność z wyzwania.

„To uczucie kiedy żyjemy pełnią życia, zaangażowani w to co robimy, w harmonii z otoczeniem. Najłatwiej poczuć Flow  kiedy śpiewamy, tańczymy, uprawiamy sport, rozwiązujemy trudny problem albo gramy w angażującą grę.”

Instytut Gallupa mówi, że ludzie w 60% doświadczają stanu flow kilka razu w tygodniu ale dzieje się to przypadkowo i nie wiemy jak go kontrolować.

stan flow

Jakie korzyści mamy z przebywania w stanie Flow?

 1. Osiągamy dużo większą skuteczność działania
 2. Czerpiemy przy tym satysfakcję i przyjemność
 3. Zwiększamy swoją kreatywność – Między innymi dlatego, że w trakcie przebywania w stanie Flow nasz organizm wytwarza anandamit – neuroprzekaźnik który wywołuje uczucie błogości i ma pozytywny wpływ na organizm. Dzięki niemu  mózg zaczyna produkować bardzo dużo rozwiązań.
 4. Lepiej kontrolujemy emocje – W stanie flow nie analizujemy i nie odnosimy działania do siebie. Dodatkowo obniżamy lęk, rośnie motywacja dzięki dopaminie, mamy satysfakcję dzięki serotoninie oraz wydzielają się endorfiny co korzystnie wpływa na zarządzanie emocjami.
 5. Uczymy się nawet 5x szybciej – Aby pozostawać w stanie flow musisz cały czas podnosić poprzeczkę. Jest to stan pomiędzy nudą a lękiem.  Oznacza to, że czynności które dzisiaj pozwolą Ci wchodzić w stan Flow  za jakiś czas mogą być dla Ciebie zbyt proste. Dzięki Flow kolejny krok na drodze do zdobywania nowej umiejętności budzi ekscytację a nie lęk.

Aby dokładniej zrozumieć Flow i świadomie wykorzystywać ten stan na co dzień  potrzebujesz wiedzieć, że istnieją 2 systemy przetwarzania informacji, jawny oraz niejawny.

Więcej na ich temat w kontekście Flow dowiesz się w 13 minutowym nagraniu jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jest to wybrany fragment warsztatu jaki poprowadził Kamil Dunowski dla naszej społeczności.

Obejrzyj 13-minutowy materiał video i dowiedz się jak działa mózg w stanie Flow

mozgweflow

Zobacz video

Dodaj komentarz

Twoja podróż w świecie pełnym flow

Obecny Etap: 1/3

Wejście do świata pełnego Flow

Przed wejściem do świata flow skonfiguruj konto i stwórz swoją postać.

Twoje zadania na tym etapie:

 • Załóż konto w Klubie
 • Wypełnij onboarding
 • Stwórz swojego avatara 3D

Twoje postępy

Zaloguj się na swoje konto w Klubie, aby zobaczyć swoje postępy w kursach i wyzwaniach.

Oglądaj Micro-Video i odbieraj punkty

Obejrzyj krótkie filmy i odbierz punkty za każdy z nich

Zaloguj się na swoje konto w Klubie, aby zobaczyć filmy i otrzymać punkty

Dodaj swoją notatkę

Zaloguj się na swoje konto w Klubie, aby móc dodawać notatki