402292

Poduszka finansowa

Poduszka finansowa

Cześć 😉

Jeżeli chcesz dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi warto pochylić się nad zagadnieniem poduszki finansowej.

W takich nieoczekiwanych sytuacjach jak pandemia potrafi ona uratować życie i zapewnić spokój ducha.

Utrata pracy czy zamknięcie biznesu możne spotkać każdego. Dlatego ważne jest aby mieć odłożone pieniądze, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w czasie nieprzewidzianych sytuacji losowych.

Czym jest poduszka finansowa?

Jak podaje Sztuka Inwestycji poduszka finansowa zwana również finansową poduszką bezpieczeństwa lub funduszem bezpieczeństwa to proste narzędzie finansowe, na które powinna zdecydować się każda aktywna zawodowo osoba. Środki finansowe zgromadzone w ramach poduszki bezpieczeństwa mają za zadanie zapewnić stabilność finansową i komfort psychiczny w przypadku niespodziewanych zdarzeń.

Najczęściej poduszka finansowa ma zastosowanie w takich sytuacjach jak nagła utrata pracy czy awaria kosztownego sprzętu domowego. Pieniądze odłożone w ramach poduszki bezpieczeństwa pozwolą Ci pokryć podstawowe koszty życia, bez zamartwiania się, za co spłacić kolejną ratę kredytu czy jak kupić potrzebny sprzęt domowy.

Kto powinien zdecydować się na poduszkę finansową?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – poduszkę finansową powinien mieć każdy, kto chce ochronić siebie i swoich najbliższych przed niespodziewanym kryzysem finansowym.

Zbudowanie poduszki finansowej to kwestia priorytetowa dla rodzin mających na utrzymaniu dzieci lub starszych rodziców.

Im więcej osób jest od Ciebie zależna, tym większą uwagę możesz przyłożyć do odkładania środków na fundusz bezpieczeństwa.

Nie oznacza to jednak, że pracujący singiel nie musi zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe. Jeśli osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe straci pracę, zostanie pozbawiona jakichkolwiek środków do życia. W przypadku rodzin do dyspozycji pozostaje zazwyczaj jeszcze dochód drugiego z małżonków.

Jak stworzyć poduszkę finansową?

Stworzenie poduszki finansowej nie jest trudne – odkładane środki możesz oszczędzać na lokacie terminowej lub koncie oszczędnościowym w banku, w którym posiadasz zwyczajny rachunek. Budowę własnej poduszki możesz rozpocząć od obliczenia miesięcznych kosztów życia. W tym celu zsumuj wydatki na:

 • raty kredytów i pożyczek,
 • media, (prąd, wodę, itd.),
 • czynsz,
 • internet, telewizję, abonament telefoniczny,
 • zakupy spożywcze, jedzenie w restauracjach i na wynos,
 • leki,
 • chemię gospodarczą artykuły higieniczne,
 • odzież,
 • środki transportu,
 • ubezpieczenia,
 • edukację,
 • rozrywkę, (siłownię, basen, itd).

Następnie zastanów się, jakiego zabezpieczania oczekujesz od poduszki finansowej? Innymi słowy, określ jej docelową wysokość.

Jeśli poduszka miałaby zapewnić Ci bezpieczeństwo przez 3 miesiące, musisz zgromadzić na niej tyle środków, ile wydajesz w ciągu kwartału. Optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie poduszki finansowej, która zapewni bezpieczeństwo i komfort psychiczny przez min 12 miesięcy.

Ile czasu zajmuje zbudowanie poduszki finansowej?

Stworzenie solidnego zabezpieczenia na wypadek sytuacji kryzysowej, może potrwać wiele miesięcy a nawet lat – wszystko zależy od Twojego zaangażowania i możliwości finansowych. Oszczędzanie na ten cel powinieneś zacząć od konsekwentnego i systematycznego odkładania nawet małych kwot.

Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie stałego zlecenia przelewu – od razu po otrzymaniu wynagrodzenia określona kwota powędruje na odrębne konto oszczędnościowe.

Aby przyspieszyć budowę Twojego zabezpieczenia, warto przeznaczyć na ten cel nieoczekiwane nadwyżki finansowe.

Otrzymałeś dodatkowe wynagrodzenie lub niespodziewany zastrzyk gotówki? A może pod koniec miesiąca zostało Ci trochę wolnych środków na koncie?

Przeznacz je na budowę poduszki finansowej.

Jeśli posiadasz już odpowiednie zabezpieczenie finansowe, nadwyżki kapitału możesz zacząć inwestować lub gromadzić na inne cele.

Dlaczego warto zdecydować się na poduszkę finansową?

Model tworzenia takiego zabezpieczenia jest bardzo prosty a korzyści z niego wynikające są naprawdę duże.

Poduszka bezpieczeństwa pomoże przetrwać kryzys finansowy bez zamartwiania się, „co włożyć do garnka” czy jak spłacić ratę kredytu.

Pamiętaj jednak, że to środki na tzw. czarną godzinę – nie traktuj ich jak pieniędzy z przeznaczeniem na inwestycje. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Dlatego pieniądze na poczet poduszki finansowej zostaw na koncie oszczędnościowym czy lokacie, a na inwestycje przeznacz dodatkowe środki.

www.sztukainwestycji.pl

Dodaj komentarz

Twoja podróż w świecie pełnym flow

Obecny Etap: 1/3

Wejście do świata pełnego Flow

Przed wejściem do świata flow skonfiguruj konto i stwórz swoją postać.

Twoje zadania na tym etapie:

 • Załóż konto w Klubie
 • Wypełnij onboarding
 • Stwórz swojego avatara 3D

Twoje postępy

Zaloguj się na swoje konto w Klubie, aby zobaczyć swoje postępy w kursach i wyzwaniach.

Oglądaj Micro-Video i odbieraj punkty

Obejrzyj krótkie filmy i odbierz punkty za każdy z nich

Zaloguj się na swoje konto w Klubie, aby zobaczyć filmy i otrzymać punkty

Dodaj swoją notatkę

Zaloguj się na swoje konto w Klubie, aby móc dodawać notatki