W tym wpisie dowiesz się czym są chronotypy oraz jak możesz wykorzystać je w swoim życiu, aby być bardziej efektywnym oraz mieć lepsze samopoczucie.
Czym są chronotypy?
Chronotypy to biologiczne preferencje dotyczące aktywności w ciągu dnia, które są częścią naszego wewnętrznego zegara biologicznego, zwane też zegarem cyrkadialnym.
Każdy z nas kto lubi wczesne wstawanie usłyszał, kiedyś że jest “skowronkiem” lub “rannym ptaszkiem”.
Natomiast w przypadku zamiłowania do funkcjonowania w późnych godzinach nocnych mogliśmy się spotkać z określeniem typu “sowa” czy “nocny marek”.
Naukowcy postanowili rozbudować tę uproszczoną “mądrość ludową” i rozpoczęli badania nad tematem rytmów oraz cykli, które rządzą naszym zegarem biologicznych wbudowanych w nasz organizm.
Dziedzina naukowa, która zajmuje się takimi badaniami nazywa się chronobiologią, a jednym z cykli które bada jest rytm dobowy dnia.
Jak się domyślasz takich cykli jest bardzo dużo np:
- cykl metabolizmu
- cykl czuwania
- cykl snu itp.
To co interesuje nas w tym wpisie to odpowiedź na pytanie jak działa ten biologiczny zegar w kontekście dobowego cyklu.
Co ciekawe, okazuje się że chronotypy nie są stałe na całe życie i mogą się lekko zmieniać w zależności od wieku czy stylu życia.
Jednak mamy pewne “preferencje fabryczne”, które otrzymaliśmy w chwili poczęcia.
Kiedy ustawimy swój plan dnia pod nasz rytm dobowy to znacznie lepiej wykorzystujemy potencjał biologiczny i energetyczny naszego organizmu.
Przekłada się to na większą efektywność oraz lepsze samopoczucie.
Co Ci da zrozumienie chronotypu?
Po pierwsze odkryjesz jaki jest dla Ciebie najbardziej produktywny czas w ciągu dnia i zaczniesz wykorzystywać te “okienka” aby lepiej działać.
Będziesz wiedział kiedy zająć się pracą kreatywną, kiedy odpoczywać, a kiedy warto spotykać się z ludźmi.
Będziesz lepiej zarządzać energią i snem.
Być może poznasz odpowiedź na pytanie czemu kultura, w której aktualnie żyjesz jest sprzeczna z Twoim naturalnym chronotypem.
Możesz odkryć, że najbardziej produktywny jesteś wieczorem, natomiast praca/firma wymaga od Ciebie wysokiej produktywności o poranku. A to już nie do końca dobrze Ci wychodzi.
Odkryjesz kiedy w relacjach z ludźmi się dobrze prezentujesz.
Jeżeli jesteś sprzedawcą to w jakich częściach dnia osiągasz lepsze rezultaty w kontekście komunikacji z innymi ludźmi. Przełoży się to pozytywnie na Twoje wyniki sprzedażowe.
To tutaj znajdziesz informacje kiedy masz najwięcej charyzmy a budowanie relacji przychodzi Ci znacznie łatwiej.
Okazuje się, że każdy z chronotypów ma swój odpowiedni czas kiedy Twoja kreatywność jest zwykle największa i warto to wykorzystywać.
Zmniejszysz ilość frustracji i zmagania się z pewnymi zadaniami, jeżeli wykonujesz je w kompletnie innych porach niż te, w których Twój organizm naturalnie jest do tego przystosowany.
Rodzaje chronotypów
Ludzie różnią się optymalnym czasem aktywności i odpoczynku.
Najlepsza pora na produktywność umysłu, ciała czy efektywność interakcji społecznych różni się w zależności od chronotypu.
W trakcie badań koncepcja “sów” i “skowronków” została rozbudowana do 4 rodzajów.
Jeżeli jesteś ciągle zmęczony, masz niski poziom energii oraz wyzwanie z produktywnością może to oznaczać, że obecnie funkcjonujesz całkowicie wbrew swoim naturalnym cyklom dobowym.
Istnieją 4 główne chronotypy:
- Lew
- Niedźwiedź
- Wilk
- Delfin
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym charakteryzuje się każdy chronotyp oraz jak wygląda jego “modelowy dzień” to zapraszamy Cię do nagrania, które znajdziesz tutaj:
LINK
Jak zoptymalizować pracę i styl życia?
Pamiętaj, że harmonogramy zawierają uśrednioną “idealną” wersję – nie wymagaj od siebie wprowadzenia takich kalendarzy w 100%.
Chodzi o to, żeby móc świadomie układać sobie pewne typy zadań w określonych porach zamiast robić to przypadkowo.
Mówimy tutaj bardziej o wyregulowaniu swojego kalendarza aby jak najczęściej trafiać w “optymalny czas” zgodny z Twoim zegarem biologicznym.
Przecież nie każdy z nas pracuje kreatywnie, tak samo jak nie każdy pracuje z ludźmi. Natomiast możesz tę wiedzę bardzo dobrze wykorzystać.
Chronotypy pomogą Ci również zrozumieć dlaczego w pewnych momentach dnia czujesz znaczne spadki energii.
Mogą być one powiązane z rodzajem i godziną posiłku jaki spożywasz. Czasami prosta zmiana z posiłku wysokobiałkowego na posiłek wysoko-węglowodanowy w tej części dnia może się okazać “zbawienna”.
To samo dotyczy drzemek – co ciekawe dla niektórych chronotypów są one całkowicie niewskazane, a dla innych wręcz zalecane.
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to działania kompletnie odwrotne do Twojego chronotypu.
Możesz nie wiedzieć, że robisz coś całkowicie wbrew swojemu organizmowi i dlatego efekty jakie uzyskujesz są marne i kosztują Cię dużo energii.
Np. pracę kreatywną robisz w porach kiedy jesteś najmniej efektywny i zastanawiasz się dlaczego idzie Ci jak po gruzie.
Właśnie dlatego koniecznie poznaj charakterystykę i modelowy plan dnia lwa, niedźwiedzia, wilka czy delfina.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.