Aby odpowiedzieć na to bardzo dobre pytanie należy zastanowić się, czym tak naprawdę jest charakter człowieka?
W psychologii, charakter człowieka odnosi się do trwałych cech, wzorców myślenia, emocji i zachowań, które kształtują się w ciągu naszego życia. Charakter jest głęboko zakorzeniony w osobowości i wpływa na to, jak postrzegamy świat, jak reagujemy na sytuacje i jak się zachowujemy w różnych kontekstach.
Charakter jest często opisywany jako zbiór cech, które można obserwować w długoterminowych zachowaniach jednostki. Przykłady tych cech to uczciwość, uprzejmość, odpowiedzialność, wytrwałość czy empatia.
Cechy charakteru są wynikiem zarówno dziedziczenia, jak i interakcji ze środowiskiem, doświadczeniami życiowymi, wychowaniem i innymi czynnikami społecznymi.
Zawsze warto jednak pamiętać, że charakter człowieka nie jest czymś stałym i niezmiennym. Może ewoluować i zmieniać się w odpowiedzi na doświadczenia życiowe, naukę i co najważniejsze na nasze świadome wysiłki w kierunku rozwoju osobistego.
Istnieje wiele systemów i narzędzi do kształtowania charakteru, jak więc robić to naprawdę skutecznie?
Dziś pokażę Ci wielokrotnie sprawdzony i chyba najbardziej uniwersalny (odnoszący się do wszystkich kultur, szerokości geograficznych, płci itp.) system do świadomej pracy nad swoim charakterem, którym jest mandala 12 archetypów.
Mandala 12 archetypów
Zacznijmy od tego czym w ogóle jest archetyp?
Archetyp – pierwotny wzorzec (pierwowzór) postaci, zdarzenia, motywu, symbolu lub schematu. Najbardziej znany w definicji psychoanalitycznej, w której archetypy oznaczają elementy strukturalne nieświadomości wspólne wszystkim ludziom na świecie.
Archetypy są wielkościami dynamicznymi. To bardzo ważne, ponieważ oznacza to, że są zdolne do przemian i rozwoju i to dlatego właśnie możemy kształtować nasz charakter.
Mówiąc inaczej Archetyp to „model” roli, postawy, myślenia, zachowania i odczuwania przystosowany do realizowania określonych zadań i celów w różnych sytuacjach.
Joseph Campbell, autor książki “Bohater o tysiącu twarzy” podróżując po świecie odkrył, że niezależnie od szerokości geograficznej i kultury ludzie w ten sam sposób opisywali pewne role / postacie.
Np. matka zawsze była określana jako troskliwa i opiekuńcza, natomiast prawdziwy wojownik jako odważny i zdeterminowany.
Każdy z 12 archetypów przedstawia więc zbiór cech osobowości takich jak np. odwaga czy determinacja, które możesz rozwijać.
Dodatkowo możesz świadomie czerpać z potrzebnych zasobów używając adekwatnego archetypu dopasowanego do celu jaki chcesz zrealizować.
Np. Jeżeli chcesz przebiec maraton pomocne będą cechy wymienionego wcześniej wojownika, natomiast jeżeli masz zająć się dziećmi to ten zestaw już nie do końca będzie świetnie sobie radził. Naturalnie wybierzesz wtedy archetyp opiekuna, a w przypadku potrzeby zbudowania działającego systemu w firmie wykorzystasz zasoby budowniczego.
Daje Ci to ogromną przewagę i oszczędza dużo czasu, ponieważ nie musisz spędzać ogromnej ilości czasu i niepowodzeń na odkrywanie działających wzorców i postaw.
Tak naprawdę archetypy dają Ci gotowy przepis na sukces.
Uwaga! Zapamiętaj – nie jesteś żadnym archetypem! To bardzo ważne.
Masz w sobie wszystkie cechy osobowości, które są reprezentowane przez każdy z archetypów – po prostu mniej lub bardziej rozwinięte.
Właśnie dlatego archetypy przedstawiane są w mandali, gdzie koło symbolizuje pełnie / całość. Dlatego wiele cech osobowości w różnych ilościach i proporcjach łączą się w unikalną mieszankę wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju “mikstury osobowości” jaką jesteś.
Alchemia osobowości
Jeżeli postanowisz zgłębiać świat osobowości razem z nami to spotkasz się z określeniem alchemii osobowości.
Dawniej alchemik oznaczał osobę zainteresowaną procesami przemiany substancji, w tym transmutacją metali, ale także przemianą duchową i dążeniem do poznania oraz zrozumienia świata.
Alchemicy dążyli do przemiany ołowiu w złoto. Właśnie dlatego używamy tej metafory w kontekście transformacji “ołowianych” (nierozwiniętych) cech osobowości w złote (harmonijne, świetnie działające).
Przygotowaliśmy dla Ciebie fragment nagrania z warsztatu gdzie Kamil Dunowski dokładnie tłumaczy czym są archetypy.
Jeżeli udało się nam określić nad jakimi cechami danego archetypu powinniśmy popracować, aby osiągnąć określony cel, jak zacząć w praktyce pracować nad tymi cechami i jak mierzyć progres w naszej pracy. Poprosiłbym o jakieś przykłady 😉
Cechy są tak opisane abyś z łatwością mógł znaleźć ich odpowiedniki w świecie psychologii jako umiejętności – np. Asertywność. Znajdziesz dokładnie na czym polega trening asertywności, jak mierzyć postępy a nawet konkretne ćwiczenia.
Musisz wziąć na tapetę jedną cechę i poznać jej mechanizm – kolejny przykład: Myślenie systemowe – trzeba dokładnie poznać co to za pojęcie, czym się charakteryzuje a internet jest pełny ćwiczeń i wskazówek co prowadzi do jego rozwijania.
W planach mam zrobić bardziej rozbudowaną wersję ale na ten moment to wymagało by zgromadzenia źródeł, ćwiczeń i bibliografii do wszystkich 48 cech – jak znajdę wolną przestrzeń to zacznę nad tym pracować.
Mam nadzieję, że to trochę rozjaśnia temat w razie czego dopytuj
Pozdrawiam
Kamil