Siemanko!😀
Dziś zgodnie z obietnicą opowiem trochę więcej o trzech pierwszych archetypach.
Jak już wcześniej było mówione archetyp to przedstawienie konkretnego zestawu cech osobowości jakie posiadamy. Pierwsze trzy archetypy Wojownik, Gospodarz i Intelektualista tworzą pierwszą ćwiartkę mandali. Mamy dwanaście archetypów, po podzieleniu na cztery daje to nam cztery ćwiartki po trzy postacie w każdej.
Pierwsza grupa jest tak jakby podstawą, której potrzebuje człowiek do sprawnego funkcjonowania na co dzień. Osoba potrzebuje być odważna by mogła przezwyciężać trudności, wiedzieć po co działa oraz świadomie budować rozumienie otaczającego ją świata.
Na początku jest wojownik, człowiek potrzebuje obudzić w sobie jego cechy aby móc w ogóle zacząć działać. Bez niego będzie ciągle się snuł przez życie bez wykonania konkretnego kroku ku zmianie. On też odpowiada za typowy słomiany zapał gdzie się coś zacznie i nie długo potem porzuci.
Aby móc zacząć działać konieczne jest poradzenie sobie ze strachem i przekształcenie go w odwagę. Należy nauczyć się rozpoznawać momenty kiedy właśnie jest potrzeba na taką transformacje.
Do zapanowanie nad strachem jest potrzebna obecność, bycie ze swoją uwagą tu i teraz bez uciekania w różne scenariusze przeszłości czy przyszłości. Jest to proces czasem nazywany wykształceniem tzw świadomego obserwatora. Polega on na tym aby nauczyć się patrzeć na rzeczy i sytuacje takimi jakim są w danym momencie bez chmury myśli, które normalnie im towarzyszą.
Obraz wojownika dobrze przedstawia Achilles z filmu Troja.
Drugim archetypem, nad którym się pracuje jest Gospodarz. Odpowiada on za określenie naszego systemu wartości oraz tego w jaki sposób je “konsumujemy”. Tego jak przeżywamy swoje przyjemności i czy cieszymy się z tego co mamy czy może bardziej wpadamy w pułapkę “trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie”.
W Wojowniku był ruch, a teraz zwalniamy by stanąć stabilnie bardziej przy ziemi. Aby w pełni wykorzystać to czego nauczyło się w poprzednim etapie tutaj określamy co jest dla nas naprawdę wartościowe. Bo gdy będziemy realizować to na czym nam naprawdę zależy będziemy doświadczać naturalnej motywacji oraz poczucia spełnienia po realizacji celów.
Staramy się być jak ten gospodarz, gdzie na gospodarstwie swojego życia hodujemy i uprawiamy to co uważamy za “specjalne” dla nas. Uczymy się czuć się z tym dobrze bez patrzenia na opinie innych, że coś nie jest modne czy nie jest “cool”. Poznajemy co jest nasze i zostajemy z tym bo to wypełnia oraz zaspokaja głód ciągłego poszukiwania czegoś fajniejszego. Uczymy się jak smakować życie smakami, które najbardziej lubimy.
W Gospodarzu też ustalamy własne zasady oraz uczymy się jak nie dopuścić się do zgnuśnienia czyli takiego zastania, bezczynności, zamkniętego w pustych formach.
Dobrymi przykładami gospodarza są Shrek i Kubuś Puchatek
Ostatnim przedstawicielem pierwszej ćwiartki jest Intelektualista. Skupia ona w sobie cechy odpowiedzialne za budowanie rozumienia wszystkiego co nas otacza oraz nas samych. W nim są cechy, które przejawiają się w nauce i poszukiwaniu nowego oraz poznawaniu jak działa świat.
Mamy tu też obszar powiązany z komunikacją, przekazywaniem sobie informacji oraz odpowiedzialności za słowo.
Bardziej świadomie poznajemy jak ze sobą rozmawiamy czy to co mówimy niesie za sobą jakąś wartość czy tylko puste gadanie i powtarzanie czegoś o czym właściwie nie ma się pojęcia.
Nauczenie się wagi słowa i jaka wiąże się z nim odpowiedzialność.
Dalszym krokiem jest znalezienie złotego środka w skakaniu po nowościach, a trzymaniu się cięgle tego samego bez nawet zerknięcia na inny temat.
Przykładami Intelektualisty są Piotruś Pan i Jordan Belfort czyli tytułowy Wilk z Wall Street
Tu mamy koniec I pamiętajcie, że archetyp jest tylko przedstawieniem konkretnego zestawu cech osobowości, takim kluczem który ma ułatwić budowanie skojarzeń oraz zrozumienia. W ten sposób łatwiej będzie się pracować nad danym elementem osobowości i go rozwijać.
Trzymajcie się!👍
PS. Jeśli chciałbyś rozpocząć czytanie cyklu od początku to kliknij tutaj
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.