402218

System powtórek

Powtarzanie

W jaki sposób powtarzać materiał aby najlepiej wchodził do głowy?

Widzisz, powtarzanie jest jednym z najważniejszych elementów uczenia się. Jest takie powiedzenie, że powtarzanie jest matką umiejętności. Jak to wygląda z perspektywy mózgu?

Możemy powiedzieć, że za każdym razem kiedy powtarzasz wybraną informację to tak jakbyś wydeptywał mocniejszą ścieżkę w pamięci prowadzącą do tej informacji.

Na początku świeża informacja jest jak polna droga, trochę zarośnięta, trochę mało widoczna. Jednak przy każdym kolejnym powtórzeniu mocniej wydeptujesz ślady i ta ścieżka staje się mocniejsza i mocniejsza. Tak to działa!

Za chwilę pokażę Ci prosty i skuteczny system powtórek czyli KIEDY powtarzać materiał aby uzyskać możliwie najlepsze efekty.

Jednak zanim do tego przejdziemy chcę dać Ci jedną bardzo przydatną wskazówkę:

Kiedy powtarzasz materiał możesz przeglądać notatki i odtwarzać najważniejsze zagadnienia w pamięci – zauważ jednak, że jeśli już przywołasz w wyobraźni obraz tego jak np. rozwiązujesz po kolei równanie kwadratowe, jaka jest kolejność – to za pierwszym razem zobacz całą sekwencję w normalnym tempie.

Jednak to co możesz zrobić po chwili to kilka razy powtórzyć ten sam “film” w wyobraźni ale tym razem na dużym przyspieszeniu. Przewiń go szybko od przodu do tyłu i z powrotem. Zrób tak kilka razy – to prosty sposób aby w ramach jednej sesji powtórkowej utrwalić materiał o wiele lepiej.

Ok a więc kiedy najlepiej powtarzać materiał? Zastosuj prosty system powtórek:

Powtórka nr 1 – chwilę po zakończeniu sesji uczenia się. Pozwól umysłowi ochłonąć przez 5-10minut ale chwilę po tym dokonaj szybkiej powtórki najważniejszych zagadnień.

Przejrzyj notatki a następnie odtwarzaj w wyobraźni kluczowe informacje. Gdy już to zrobisz – zastosuj metaforę filmu i przewiń go kilka razy dla wzmocnienia efektu.

Powtórka nr 2 – po ok 2 godzinach od zakończenia pracy nad wybranym materiałem.

Jeżeli zastosowałeś inne wskazówki odnośnie uczenia się to prawdopodobnie każda sesja kończy się notatką, jeśli w dodatku jest ona bogata w rysunki i symbole to podczas powtarzania możesz łatwo przywołać w wyobraźni najważniejsze elementy.

Powtórka nr 3 – tuż przed zaśnięciem. Kiedy kładziesz się spać i wyciszasz myśli, Twój mózg znajduje się w dobrym stanie który wspomaga utrwalanie materiału.

To dobry moment aby w swojej pamięci za pomocą wyobraźni dokonać szybkiego przeglądu i powtórki najważniejszych zagadnień z dzisiejszego dnia. Podczas snu umysł będzie przenosił nabytą wiedzę do pamięci długoterminowej.

Powtórka nr 4 – tuż po obudzeniu. Kiedy zaczynasz się rozbudzać ale jeszcze nie osiągniesz pełnego rozbudzenia – przypomnij sobie swoją notatkę z poprzedniego dnia.

Zobacz ile zagadnień i kluczowych faktów jesteś w stanie przywołać.

Kiedy stosować kolejne powtórki?

Podczas włączania materiału np. z jednego rozdziału w większą całość – warto przejrzeć notatki.

Również podczas rozwiązywania pełnych arkuszy maturalnych warto przeglądać notatki. To odświeża najważniejsze informacje w pamięci oraz pozwala Ci lepiej wykorzystać czas.

Mam nadzieję, że ten nowy system powtarzania wiedzy wejdzie Ci szybko w krew i sprawi, że nauka stanie się dużo bardziej przyjemniejszym oraz produktywnym zajęciem.👍

Dodaj komentarz

Twoja podróż w świecie pełnym flow

Obecny Etap: 1/3

Wejście do świata pełnego Flow

Przed wejściem do świata flow skonfiguruj konto i stwórz swoją postać.

Twoje zadania na tym etapie:

  • Załóż konto w Klubie
  • Wypełnij onboarding
  • Stwórz swojego avatara 3D

Oglądaj Micro-Video i odbieraj punkty

Obejrzyj krótkie filmy i odbierz punkty za każdy z nich

Zaloguj się na swoje konto w Klubie, aby zobaczyć filmy i otrzymać punkty

Dodaj swoją notatkę

Zaloguj się na swoje konto w Klubie, aby móc dodawać notatki