402258

16 listopada 2021

Po co nam metafory?

PersonalityFlow
Metafory

Hej!

Dziś chciałbym zahaczyć trochę o temat metafor.

Z wcześniejszych postów możecie pamiętać, że używanie metafor jest jednym ze sposobów na dotarcie do podświadomości. Dzięki temu będziemy w stanie pracować z elementami psychiki, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu.

W ten sposób będzie można poradzić sobie ze starymi problemami, na które “nie było rozwiązania”.

Wikipedia definiuje metaforę jako językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów, np. „od ust sobie odejmę”, „podzielę się z wami wiadomością” lub „złote serce”.

Metafora jest już stosowana od dekad w psychoterapii. W psychoterapii metafora odnosi się do wszystkiego, co wyraża relację pomiędzy dwoma obiektami, np. anegdota, analogia, gra słów, zagadka, symbol.

Metafora ma na celu poradzenie sobie z oporem, pomaga zmienić przekonania, czasem za jej pomocą można dotrzeć do wypartych uczuć i zapomnianych wspomnień i w ten sposób odkryć wewnętrzne zasoby.

„Analogia i metafora, podobnie jak dowcipy, mogą wywierać ogromny wpływ poprzez aktywizację nieświadomych schematów skojarzeniowych i reakcji, które w sposób nagły podsuwają świadomości «nowe» fakty lub reakcje behawioralne”.

Metaforę często stosuje się w hipnozie.

A na dzisiaj to tyle. Do następnego!

Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Metafora#Metafora_w_psychoterapii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *