Hej!
Dziś chciałbym zahaczyć trochę o temat metafor.
Z wcześniejszych postów możecie pamiętać, że używanie metafor jest jednym ze sposobów na dotarcie do podświadomości. Dzięki temu będziemy w stanie pracować z elementami psychiki, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu.
W ten sposób będzie można poradzić sobie ze starymi problemami, na które “nie było rozwiązania”.
Wikipedia definiuje metaforę jako językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów, np. „od ust sobie odejmę”, „podzielę się z wami wiadomością” lub „złote serce”.
Metafora jest już stosowana od dekad w psychoterapii. W psychoterapii metafora odnosi się do wszystkiego, co wyraża relację pomiędzy dwoma obiektami, np. anegdota, analogia, gra słów, zagadka, symbol.
Metafora ma na celu poradzenie sobie z oporem, pomaga zmienić przekonania, czasem za jej pomocą można dotrzeć do wypartych uczuć i zapomnianych wspomnień i w ten sposób odkryć wewnętrzne zasoby.
„Analogia i metafora, podobnie jak dowcipy, mogą wywierać ogromny wpływ poprzez aktywizację nieświadomych schematów skojarzeniowych i reakcji, które w sposób nagły podsuwają świadomości «nowe» fakty lub reakcje behawioralne”.
Metaforę często stosuje się w hipnozie.
A na dzisiaj to tyle. Do następnego!
Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Metafora#Metafora_w_psychoterapii
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.