402214

Jak odżywiać komórki nerwowe?

Neurony

Cześć! 😉

Niewiele osób wie, że aby zachować jak największą sprawność umysłową należy odpowiednio zbilansować dietę.

Na nic się mogą zdać godziny przesiedziane nad książkami bez odpowiedniego odżywiania.

Dostarczanie właściwych makro- i mikroelementów jest kluczowe do produkcji neuroprzekaźników, czyli mediatorów nerwowych, które przenoszą informacje między neuronami.

Brian i Roberta Morgan w swojej książce Brain Food piszą

“Jakiekolwiek niedobory składników odżywczych mogą obniżyć poziom pewnych neuroprzekaźników, a tym samym niekorzystnie wpłynąć na zachowania, za które są one odpowiedzialne. Ma tu również miejsce sytuacja odwrotna – można wyeliminować problemy fizyczne lub psychiczne, podnosząc poziom odpowiednich neuroprzekaźników poprzez proste zmiany w składzie diety.”

Około siedemdziesiąt pięć procent osłonki mielinowej (“izolatora”, który otacza akson i odgrywa kluczową rolę w prędkości przekazywania informacji między neuronami) budowane jest z nienasyconych kwasów tłuszczowych, a dwadzieścia pięć procent z białek, i to właśnie w te składniki powinna być bogata nasza dieta.

Oznacza to, że zamiast zwiększać ilość czasu spędzanego na nauce należy najpierw zapewnić sobie odpowiednią ilość odżywczych elementów w pokarmie. Inaczej organizm nie będzie wstanie “zapamiętać” informacji mimo regularnego powtarzania i nauki.

Nienasycone kwasy tłuszczowe znaleźć możemy głównie w rybach, owocach morza i orzechach (szczególnie w orzechach włoskich), ale także w żółtkach jaj i olejach roślinnych.

Pamiętajmy, aby dostarczać nienasycone kwasy tłuszczowe wraz z pokarmem, ponieważ nie są one syntetyzowane przez nasz organizm.

Ulepszanie i rozwijanie swojej diety pod kątem elementów odżywczych jest równie potrzebne co uczenie się w zdobywaniu nowych informacji.

Przy okazji można też dostosować potrawy do naszych gustów smakowych aby odpowiednia dieta nie była tylko obowiązkiem, ale też i przyjemnością.

Smacznego 🙂

Dodaj komentarz

Twoja podróż w świecie pełnym flow

Obecny Etap: 1/3

Wejście do świata pełnego Flow

Przed wejściem do świata flow skonfiguruj konto i stwórz swoją postać.

Twoje zadania na tym etapie:

  • Załóż konto w Klubie
  • Wypełnij onboarding
  • Stwórz swojego avatara 3D

Oglądaj Micro-Video i odbieraj punkty

Obejrzyj krótkie filmy i odbierz punkty za każdy z nich

Zaloguj się na swoje konto w Klubie, aby zobaczyć filmy i otrzymać punkty

Dodaj swoją notatkę

Zaloguj się na swoje konto w Klubie, aby móc dodawać notatki