402264

Czym jest mandala?

czym jest mandala

Siemanko!😀

Pora na kolejny post o mandali. Dziś odpowiemy sobie na kilka pytań by przybliżyć sobie pochodzenie tego narzędzia oraz lepiej zrozumieć na czym polega praca z nim.

Czy jest to jakaś nowa technika? Czy Mandale były używane wcześniej?

Mandala która jest zatem “Modelem Całości, Pełni, Świadomości” jest pewnego rodzaju “drzwiami” do odkrywania za pomocą umysłu bardzo subtelnych poziomów swojego wnętrza, swojej duszy.

Mandale występowały w Buddyzmie Tybetańskim, wśród Indian, miały swoje miejsce w Taoizmie, były używane w formie Kalendarza z Meksyku, a nawet w Chrześcijaństwie – np. romańskie i gotyckie przedstawienie Chrystusa w otoczeniu aniołów, apostołów, czy też tzw. labirynty posadzkowe. Mandalami chrześcijańskimi jest również symbolika krzyża i krucyfiksu.

Mandala pokazuje więc szereg faz, procesów – jest “mapą” wskazującą kurs dla świadomości.

Jak technicznie wygląda praca z mandalą?

Mandala jest symbolem graficznym odbieranym zmysłami. Dlatego najpierw potrzebujemy poznania dyskursywnego, czyli wchłonięcia większych ilości materiałów za pomocą których poznamy główne “cegiełki” mandali, jej główne symbole/archetypy.

Następnie przechodzimy do poznawania intuicyjnego, czyli staramy się poczuć samemu jak poznane elementy dopasowują się w naszej sytuacji. Potem z kolei przeistacza się ono w doświadczenie kontemplacyjne, bardziej duchowe przeżycie za pomocą którego w medytacji znajdujemy bardzo indywidualne i subiektywne odpowiedzi.

Narazie!

Dodaj komentarz